MAMIYA MSX 1000

Mamiya MSX1000 Lustrzanka małoobrazkowa. Standard Zenita lub Praktiki ale po japońsku. Wewnętrzny pomiar światła. Element światłoczuły na lustrze samopowrotnym widoczny jako ściemnienie w celowniku co pozwala na w miarę selektywny pomiar. Wyposażona w standardowy obiektyw Mamiya/Sekor SX 55mm/1.8 (6 elementów w 5 grupach), kąt widzenia 43o, średnica filtrów 52mm. Obiektyw mocowany na standardowy gwint M42 z zatrzaskiem. Migawka od 1s do 1/1000s oraz B. Światłomierz CdS umieszczony na lustrze  zasilany baterią pastylkową S-76. Wskaźnik światłomierza - wskazówkowy widoczny w wizjerze. Pomiar światła przy otwartej przysłonie. Sprzężenie światłomierza z przysłoną - mechaniczno-elektryczne. Można używać innych obiektywów niż dedykowane, wtedy pomiar światła musi odbywać się przy roboczym otworze przysłony. Na światłomierzu można ustawić czułość w DIN-ach oraz ASA - od 25 do 3200.  

  Pryzmat pentagonalny z mikrorastrem i soczewką Fresnela. bardzo jasny w porównaniu np. z Praktiką. Dwa gniazda synchronizacji do lamp błyskowych: FP - do spaleniowych i X - do pozostałych. Możliwość używania lamp błyskowych dwupalnikowych z tzw. "przedbłyskiem" (w celu likwidacji efektu "czerwonych oczu") - w stopce lampy błyskowej znajduje się dodatkowy kontakt. Przewijanie filmu za pomocą dźwigni napinającej migawkę odchylanej ok. 160o. Po otwarciu tylnej ścianki, licznik automatycznie ustawia się na "S"(Start) a potem rozpoczyna zliczanie do 36.

 


1-Uchwyt na pasek 2-Licznik zdjęć 3-Wyłącznik światłomierza 4-Dźwignia naciągu
5-Spust migawki 6-Ustawianie czasów 7-Sanki lampy błyskowej 8-Korbka przewijania
9-Dźwignia synchronizacji lampy   10-Gniazda lampy błyskowej 11-Skala przysłon 12-Skala głębi ostrości
13-Skala odległości 14-Samowyzwalacz 15-Blokada obiektywu  

Rozmiary korpusu:
               
szerokość: 151,5mm

                 wysokość: 95mm

                 głębokość: 96mm (z obiektywem)

Waga: 910g (z obiektywem).

 

 Ciekawostką jest fakt, że światłomierz normalnie jest wyłączony, a włączamy go dźwignią  przewijania filmu (naciągu migawki) odsuwając  ją ok. 1cm od korpusu.  Po przyciśnięciu jej do korpusu, obiektyw przymyka przesłonę do wartości roboczej (można ocenić głębię ostrości). Wyłączenie światłomierza odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku na osi obrotu tej samej dźwigni w dół.

Obiektyw ma czerwony znacznik ostrości dla zdjęć w podczerwieni.
 Samowyzwalacz mechaniczny 10s.
Ręczne przewijanie zwrotne  filmu przy mechanicznie wciśniętej dźwigni sprzęgła znajdującej się pod spodem aparatu.
Blokada przed podwójnym naświetleniem klatki. 

 

Obecnie aparat ma niesprawny światłomierz ale myślę, że niedługo przywrócę mu życie.