Antena Delta wg M0PLK

Ostatnie zmiany 28 styczeń 2011


Antena powstała w oparciu o materiały opublikowane w Świat Radio 11/2010 strona 64 oraz na stronach: http://www.pdxa.one.pl/articles.php?article_id=17 i http://www.pdxa.one.pl/articles.php?article_id=9 oraz http://www.pdxa.one.pl/articles.php?article_id=18 przez Artura SQ2PLK/M0PLK.
Pomocne bardzo były też dyskusje z forum: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=89578.

W naszym klubie SP3YPR ta antena zbudowana została w trzech egzemplarzach. Drugi testował Tomek SQ3MZM, a trzeci - Waldek SP3NYR.

Tak wygląda mocowanie baluna. Wszystkie elementy mocowane są do pokrywy puszki.

Łącznik drabinki i linki delty.

Płyta nośna z wędkami i puszką na balun.

 

 

Antena zbudowana jest na bazie 8-metrowych wędek, którym usunięto ostatni człon (szczytówki), linki w izolacji 1 mm^2 co daje około 7 m długości ramienia, puszki elektrycznej.
Balun na rdzeniu Amidon T200-2.
Mocowanie wędek - uchwyty do rur wodociągowych.
Drabinka ma rozpórki z pasków tekstolitu, z nawierconymi otworami o rozstawie 65 mm. Linka anteny i drabinka są osobnymi elementami łączonymi dopiero w trakcie składania anteny za pomocą łącznika jak na zdjęciu. Elektrycznie jest to jeden element. Drabinka została wykonana nieco inna technologią niż zamierzano początkowo i uzyskano w ten sposób odstęp przewodów 75mm - patrz zdjęcia.

Bardzo praktycznym ułatwieniem jest zastosowanie nakrętek motylkowych. Śruba z motylkiem w dolnej części płyty nośnej montażowej jest pomocna przy eksperymentach ze zmianą długości linki.

Rozpórki drabinki linii zasilającej zostały przymocowane do przewodu za pomocą plastykowych opasek.

Powrót