µ-kurs fotografii

czarno-białej

  do rozdziału 9

 10. Eksponowanie zdjęć.

 

 Jest to właściwie zagadnienie dla fachowców. Jeżeli chcesz poznać przedsmak problemów związanych z  eksponowaniem zdjęć, weź swoje kilka fotek i spróbuj na próbę umieścić je na wolnej ścianie tak, aby dobrze się je oglądało. Zobaczysz jak wiele czynników wpływa na to, żeby zdjęcie było zauważone a tym bardziej, żeby wywołało w oglądającym to co TY (twórca zdjęcia) chciałeś pokazać.

 Zobaczysz, że pod uwagę musisz brać: format zdjęcia, tematykę, wzajemne ustawienie zdjęć względem siebie, oświetlenie naturalne i sztuczne, miejsce zdjęcia w pomieszczeniu, oprawę zdjęcia (antyrama, ramka drewniana, zdjęcie naklejone, oprawa za szkłem...), plansza lub ściana na którym będzie eksponowane, nastrój własny pomieszczenia, kolor ramki itd.

Spróbuj jedno swoje zdjęcie umieścić:

  obok innych zdjęć, samo na ścianie, na czarnym, białym i szarym podłożu.

Za każdym razem wygląda inaczej, prawda?

Jeżeli chcesz popracować nad eksponowaniem własnych zdjęć, obejrzyj trochę wystaw fotograficznych oraz malarskich. Popróbuj. Wtedy wyrobisz sobie swoje własne, indywidualne zdanie na temat tego, jak chcesz swoje zdjęcia eksponować. 

Pamiętaj o wykonywaniu odbitek o formacie tym większym, im dalej od niego będzie stał oglądający. 

Pamiętaj o zrobieniu marginesu przy robieniu odbitki, te 1,5-3 cm mogą uratować odbitkę w czasie uszkodzenia brzegu lub pozwolą na rozsądną oprawę w passepartout w kolorze dobranym do tonacji zdjęcia i wystawy.

 

do słowniczka