K3


Ostatnie zmiany: 26 styczeń 2020.

Po kilku latach używania FT-857, zaczęło mi brakować radia o nieco lepszych parametrach.
Długo myślałem, co zastąpi sympatyczne i wszechstronne, ale nie dające sobie rady, zwłaszcza w warunkach miejskich - radio.
Myślałem o FT-450, myślałem o FT-950, kiedy nagle okazało się, że stosunek ceny do jakości przy kursie dolara niewiele przekraczającym 2 zł, pozwala mi nie tylko pomarzyć, ale i zrealizować pomysł pozyskania kultowego pod wieloma względami K3.

Zamówiłem kit, dostałem, złożyłem.
Okazało się, że pomysł oparcia wyposażenia domowej stacji o K3, był bardzo dobrym wyborem.
K3 wraz z przyległościami (ATU, PA, Panadapter, transwertery, możliwość wyboru filtrów itd.) stanowi świetne rozwiązanie.

Drogie?  Jak porównamy cenę i parametry trx-ów z górnej półki, nie okaże się zbyt drogie,  nawet doliczając transport i VAT.

Zdjęcie K3 ze strony producenta

Poniżej zestawienie zakupu - ceny z sierpnia 2008 roku:

Symbol modułu Nazwa Cena $
K3/100 K3 100W Transceiver Modular Kit 1849,95
KAT3 K3 ATU Modular Kit 299,95
KXV3 K3 Transverter Interface 99,95
KFL3A-2,1k 2,1kHz, 8 pole roofing filter 125
XVOVN Crystal Oven for XV Series 45

Mój egzemplarz ma numer fabryczny 1411.


 

I    Kilka linków:

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3535&temat=27785

Kilka odcinków filmu w którym jeden z pierwszych użytkowników  K3 w Polsce - Tadeusz SP7HT, opowiada o swoim K3 i jego możliwościach

http://mailman.qth.net/mailman/listinfo/elecraft

Mailowa lista dyskusyjna Elecrafta

http://www.elecraft.com

Strona producenta

http://www.sq3hlb.za.pl/k3%20&%20steppir.html Jak składał swój egzemplarz K3 Jacek SQ3HLB

II    Problemy przy uruchamianiu

1. Podczas składania okazało się, że zupełnie nie ma audio. Powodem była kiepsko zaciśnięta fabrycznie wtyczka głośnika na kabelku.

2. Pierwszym problemem był brak możliwości skalibrowania mocy na 5W. Okazało się, że w jednym miejscu (KSYN3), zbyt wystająca ponad ścieżki cyna, zwierała sygnał do masy. Musiałem obciąć milimetr.

3. Problem drugi - nie mogłem skalibrować mocy na 6 metrach. Problem został rozwiązany przez Bartka SP3CAI, który wykrył, że w czasie montażu oderwałem jedną końcówkę wystającej nieco więcej ponad płytkę indukcyjności na toroidzie, zamontowanej od spodu płyty. Uszkodzenie było niemal niewidoczne, bowiem drucik dotykał niemal ścieżki.

III    Rozwój konfiguracji

Wersja zakupiona okazała się po jakimś  czasie niewystarczająca. Zakupiona konfiguracja została rozszerzona o kolejne filtry, P3 z dodatkową kartą SVGA pozwalającą na używanie panadaptera z zewnętrznym monitorem oraz moduł K3EXREF pozwalający na wykorzystanie zewnętrznej źródła częstotliwości odniesienia 10MHz.

 

Powrót